Co roku sadzę w ogrodzie pomidorki koktajlowe. Raz urodzaj jest większy, raz mniejszy, ale zawsze pod koniec jesieni zostaję z mnóstwem totalnie zielonych pomidorów. Szkoda mi je wyrzucać, nie wszystkie dojrzeją „na parapecie”. Przerabiam je więc na dżem. Jest przepyszny! Na pewno nie zorientowalibyście się, że powstał właśnie z niedojrzałych pomidorków. Polecam spróbować chociaż raz 😉
Przepis jest mocno na oko, bo nie zważyłam pomidorów przed. Ale ile byście nie mieli – najważniejsza jest druga część przepisu, gdzie dodaje się cukier wg wagi już przesmażonych pomidorów 😉
Dżem z zielonych pomidorów
Składniki na ok. 5 małych słoiczków
zielone, niedojrzałe pomidory (koktajlowe lub większe) – ok. 2 kg
sok z 1 cytryny
cukier – u mnie 700 g
Przygotowanie:
1. Pomidory myjemy, pozbawiamy je szypułek. Duże kroimy na kawałki, koktajlowe zostawiam w całości.
2. Pomidory wkładamy do garnka z grubym dnem, dodajemy sok z cytryny i gotujemy, aż będą miękkie i odparuje część wody ( u mnie ok 1,5 godziny).
3. Jeszcze ciepłe przecieramy przez sito, żeby pozbyć się skórek i nasionek.
4. Przetarte pomidory ważymy, przekładamy do garnka i dodajemy 700 g cukru na każdy kilogram masy.
5. Dżem smażymy, często mieszając, na małym ogniu (u mnie ok. 1 godzina)
Wskazówka: żeby sprawdzić, czy dżem ma już dobrą konsystencję, wkładamy odrobinę na talerzyk i dajemy do lodówki. Sprawdzamy po chwili czy jest już odpowiednio gęsty.
6. Gotowy, gorący dżem wkładamy do czystych, wyparzonych słoiczków. Zakręcamy, odwracamy do góry dnem i zostawiamy owinięte ściereczką, do ostygnięcia.
Przygotowanie w Tefal Companion:
1. 1. Pomidory myjemy, pozbawiamy je szypułek. Duże kroimy na kawałki, koktajlowe zostawiam w całości.
2. Pomidory wkładamy do misy z założonym mieszadłem: pr. 3/ 95 stopni / 1 godzina 30 minut (bez zatyczki w pokrywie)
3. Jeszcze ciepłe przecieramy przez sito, żeby pozbyć się skórek i nasionek.
4. Przetarte pomidory ważymy, przekładamy do misy z założonym mieszadłem i dodajemy 700 g cukru na każdy kilogram masy: pr. 3/ 95 stopni / 1 godzina (bez zatyczki w pokrywie).
5. Gotowy, gorący dżem wkładamy do czystych, wyparzonych słoiczków. Zakręcamy, odwracamy do góry dnem i zostawiamy owinięte ściereczką, do ostygnięcia.
Leave A Reply